10 راه برای تقویت سیگنال مودم وای فای در خانه یا محیط کار

۱۱ مهر ۱۴۰۲

10 راه برای تقویت سیگنال مودم وایرلس

در اینبخش با 10 راه برای تقویت سیگنال مودم وای فای در خانه یا محیط کاری آشنا می‌شویم. دیگر زمان هک شدن مودم ها گذشته، امروزه اکثر خانواده ها مودم خودرا مک می کنند و فقط دستگاه های مجاز اجازه وصل شدن بـه وای فای را دارند اما با رفع معضل هک کنندگان، گاهی سیگنال دهی ضعیف مودم ها تبدیل بـه مشکل جدیدی می شود، در ادامه با راه حل ها آشنا می‌شویم. با پارس ناز همراه باشید.

 

مودم را در فضای بسته مانند کمد بسته قرار ندهید

عده ای از کاربران مودم را در فضای بسته مانند کمد یا کابینت قرار می دهند کـه چنین اقدامی عملکرد مودم را کاهش داده و آنتن دهی آن بـه اصطلاح کور میشود. بر اساس متراژ فضای داخلی خانه یا محل کار خودتان مودم مناسب را خریداری کنید. در حال حاضر در بازار مودم‌های تک آنتن، دو آنتن و چند آنتن عرضه میشوند.

از فناوری‌ های بـه‌روز شبکه وای‌ فای استفاده کنید

یکی از بهترین روش‌ها برای خاطرجمعی از سرعت و امنیت کامل شبکه WiFi، استفاده کردن از سخت‌افزارهای بـه‌روز اسـت. دراین زمینه راهنمای خرید مودم می تواند کمک زیادی بشما بکند.

مهمترین چیزی کـه باید بدانید این اسـت کـه استانداردهای A، B و G قدیمی و کند هستند، استاندارد N عالی اسـت، ولی استاندارد ۸۰۲.۱۱ac می تواند بالاترین سرعت را برایتان فراهم کند. توجه داشته باشید کـه برای بهره بردن از سرعت کامل، علاوه بر روتر، کارت شبکه‌ی کامپیوتر یا هر گجتی کـه با آن بـه شبکه وصل میشوید هم باید از استاندارد AC پشتیانی کند.

 

محل مناسب قرارگیری روتر را بیابید

شاید عده ای از روترها و مودم‌ها ظاهر چندان زیبایی نداشته باشند، ولی نباید آن‌ها را در داخل کابینت مخفی کنید. اگر دوست دارید سیگنال وای‌فای در بهترین حالت قرار داشته باشد، باید مودم در فضایی باز و فاقد هر گونه دیوار یا مانع قرار دهید.

آنتن‌های مودم در حالت عمودی قرار دهید و تا جای ممکن ارتفاع محل قرارگیری مودم را بالا ببرید. در نهایت خاطرجمعی حاصل کنید روتر تا جای ممکن دربخش مرکزی منزل یا محل کار قرار داشته باشد تا در کل فضای ساختمان بهترین پوشش ممکن را فراهم کند.

 

کانال رادیویی مناسب را پیدا کنید

اگر همسایه‌های شـما هم از روتر وای‌فای استفاده کنند این احتمال وجوددارد کـه تداخل سیگنال‌ها موجب تضعیف آن‌ها شود. روترهای بی‌سیم میتوانند در چند کانال مختلف کار کنند.

حال شـما بهتر اسـت روتر خودرا روی کانالی قرار دهید کـه کمترین تداخل ممکن را داشته باشد. برای پیدا کردن بهترین کانال وای‌فای در منزل یا محل کارتان می توانید از ابزارهایی نظیر Wi-Fi Stumbler یا Wi-Fi Analyzer استفاده کنید.

 

تداخل ناشی از سایر لوازم الکترونیکی رابه حداقل برسانید

این تنها سایر روترها نیستند کـه میتوانند با امواج شبکه وای‌فای شـما تداخل داشته باشند. تلفن‌های بی‌سیم، اجاق‌های مایکروویو و سایر لوازم خانگی هم میتوانند سیگنال وای‌فای را تخریب کنند.

استفاده از روترهای دوبانده «Dual-Band» می تواند بـه حل این مشکل کمک کند. هم چنین میتوانید تلفن بی‌سیمی خریداری کنید کـه در باند دیگری کار میکند. اگرهم ترجیح میدهید سخت‌افزار جدیدی نخرید، میتوانید شانس خودرا با دور کردن مودم وایرلس از وسایلی کـه احتمال تداخل دارند امتحان کنید.

 

با تمهیدات امنیتی بهتر دزدان وای‌فای را ناکام بگذارید

حتی اگر روتر شـما پسورد داشته باشد بازهم ممکن اسـت بـه‌اسانی هک شود. راه‌های ساده‌ای وجوددارد کـه با استفاده ازآن‌ها میتوانید مچ دزدان وای‌فای را بگیرید، ولی بهترین کار این اسـت کـه با رعایت بهتر نکات امنیتی راه را بر روی آن‌ها سد کنید.

استفاده از پسوردهای WPA کاملا ضروری اسـت ولی حتی این پسوردها را هم میتوان هک کرد. خاموش کردن قابلیت WPS روتر و استفاده از فیلتر مک آدرس جزو بهترین روش‌ها برای مقابله با حملات هک پسورد وای‌فای اسـت.

 

اپلیکیشن‌هایی راکه پهنای باند را اشغال میکنند بازرسی کنید

اگر شخصی در شبکه بصورت مکرر از ویدیو چت، بازی‌های آنلاین، فایل‌های تورنت یا سرویس‌های استریمینگ استفاده کند، در واقع پهنای باند را اشغال و سرعت اینترنت را برای سایر افراد کاهش می دهد.

خوشبختانه شـما می توانید از چیزی بنام Quality of Servise یا با اختصار QoS بهره بگیرید تا این فعالیت‌ها را نظارت کند. با استفاده از تنظیمات QoS روتر میتوانید اپلیکیشن‌های خاصی را در اولویت استفاده از پهنای باند قرار دهید تا مهمترین اپلیکیشن‌ها بـه پهنای باند مورد نیازشان دسترسی داشته باشند.

 

محدوده‌ی پوشش وای‌فای رابا ترفندهای دست‌ساز افزایش دهید

 

اگر با رعایت تمام نکات گفته‌شده هنوز هم روتر شـما بـه‌طور کامل فضای خانه یا محل کار را پوشش نمی دهد، میتوانید محدوده‌ی پوشش آن رابا ترفندهایی دست‌ساز گسترش دهید. یکی از ترفندهای موردعلاقه‌ی مـا استفاده از ورق‌های آلومینیوم فویل اسـت.

البته همان‌ طور کـه در تصویر میبینید میتوانید برای این روش از یک قوطی فلزی نوشابه هم استفاده کنید. نتیجه‌ی این روش‌ها خیره‌کننده نیست ولی درهرحال با بکار بردن آن‌ها قادر خواهید بود بدون زحمت زیاد اندکی حداکثر فاصله‌ی پوشش روتر را افزایش دهید.

 

سیگنال روتر رابا هک کردن تقویت کنید

یکی از روش‌های عالی دیگر برای گسترش دادن پوشش روتر این اسـت کـه آنرا هک و فریمور DD-WRT «یا یکی از فریمورهای مشابه دیگر» را روی آن نصب کنید. این فریمور نه‌تنها امکانات امنیتی بسیار زیاد و قابلیت‌های بهبودیافته‌ی دیگری را در اختیار شـما قرار می دهد، بلکه امکان تقویت کردن قدرت سیگنال انتقال اطلاعات را هم فراهم خواهد کرد.

البته توجه داشته باشید کـه اینکار میتواند بـه روتر آسیب بزند، ولی اغلب روترها میتوانند افزایشی تا سقف ۷۰میلی وات را بدون ایجاد هیچ مشکلی تحمل کنند. با اینکار محدوده‌ی پوشش شبکه‌ی وای‌فای شـما بـه میزان قابل‌توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

 

روتر قدیمی خود رابه ریپیتر تبدیل کنید

اگر هیچ‌کدام از ترفندهای قبلی کارساز واقع نشود، بـه یک گسترش‌دهنده‌ی پوشش شبکه نیاز خواهید داشت. رنج اکستندرها خیلی گران نیستند ولی اگر نمیخواهید برای خرید سخت‌افزار جدید هزینه‌ای بپردازید، میتوانید با استفاده از فریمور DD-WRT، یک روتر وایرلس قدیمی رابه اکستندر تبدیل کنید.

توجه داشته باشید کـه احتمالا سرعت اتصال شـما از طریق این اکستندر بـه‌خوبی اتصال مستقیم نخواهد بود. ولی درهرحال اگر برای دسترسی بـه شبکه‌ی وای‌فای در مرزهای خانه‌ی خود مشکل دارید، این روش با هزینه‌ای ناچیز کارتان را راه می‌اندازد.

 

برای روتر زمان‌بندی ریبوت شدن تنظیم کنید

اگر شـما هم جزو آن دسته از افراد هستید کـه مجبورید برای حفظ عملکرد خوب روتر هرازگاهی آنرا ریبوت کنید، یک راه‌حل بهتر برای اینکار وجوددارد. میتوانید ابتدا آزمایش‌هایی را ترتیب دهید تا مطمئن شوید مشکل ناشی از گرما، فریمور قدیمی یا دانلود بیش‌ازحد نیست ولی در نهایت یک شیوه‌ی ساده برای حل مشکل وجوددارد.فقط کافی اسـت روتر رابه‌گونه‌ای تنظیم کنید کـه روزی یکبار یا بیشتر بـه‌ صورت خودکار ریبوت شود. برای اینکار می توانید از فریمور DD-WRT یا یک خروجی قدیمی تایمردار استفاده کنید. بدین ترتیب احتمالا کمتر نیاز پیدا خواهید کرد تا روتر رابه‌صورت دستی ریبوت کنید.

و اما این وسیله ها باعث ضعیف شدن سیگنال مودم می شوند

 

اغلب مـا در خانه با مشکل اتصال بـه اینترنت رو بـه رو هستیم. این مشکلات گاهی از تنظیمات مودم یا خدمات رسانی ضعیف شرکت تأمین کننده ی اینترنت ناشی می شود. اما در اغلب موارد، وسایل و اسباب و اثاثیه ی خاصی در خانه هستند کـه بدلیل نزدیکی بیش ازاندازه بـه مودم، ارتباط وای فای را مختل می کنند.

 

سطوح و اثاثیه ی فلزی

فلز یک ماده ی رسانا اسـت، یعنی جریان برق رابه خود جذب می کند. از آنجایی کـه مودم از خود امواج الکترومغناطیس منتشر می کند، هر سطح یا جسم فلزی ای در خانه مانع از پخش امواج می شود. اگر میخواهید بدون هیچ مشکلی بـه اینترنت وصل شوید، مودم را در جایی دور از وسایل فلزی قرار دهید.

 

دیوارهای آجری و سنگی

بعضی دیوارها جلوی عبور امواج وای فای را می‌گیرند. سنگ مرمر، سیمان، بتون، گچ و آجر، از رایجترین مصالحی هستند باعث اختلال در اتصال بـه اینترنت می شوند. بهمین دلیل اسـت کـه در خانه های دو طبقه، اینترنت در یکی از طبقات بسیار ضعیف اسـت. برای حل این مشکل، مودم را در جایی قرار دهید کـه میان شـما و دستگاه دیواری وجود نداشته باشد.

 

آینه

همان ماده ای کـه بـه مـا این امکان را می دهد کـه بازتاب خودرا درون آینه ببینیم، سیگنال های منتشره از مودم را هم بازتاب می دهد. آینه مثل یک دیواره عمل می کند و اینترنت را دچار نوسان می کند. آینه اگر در نزدیکی مودم قرار بگیرد، می تواند باعث کاهش و بی ثباتی قدرت سیگنال وای فای شود.

 

یخچال و خودرو لباسشویی

در مجموع، وسایل الکتریکی ای کـه مجهز بـه لوله های گردش آب هستند، رابطه ی خوبی با امواج وای فای ندارند. آب می تواند مقداری از انرژی امواج بی سیم را در خود ذخیره کند، مسأله ای کـه تأثیری منفی بر کیفیت اینترنت می‌گذارد.

 

ریسه های چراغ دار

ریسه های چراغ دار هم می توانند باعث تضعیف امواج وای فای در خانه شوند. این ریسه ها تراشه های چشمک زنی دارند کـه یک میدان مغناطیسی ایجاد می کنند. این میدان مغناطیسی با امواج الکتریکی ای کـه از مودم منتشر می شود، تداخل پیدا می کنند. سعی کنید مودم را در جایی دور از ریسه های چراغ دار بگذارید.

 

وسایلی کـه مانیتور کوچکی دارند

مانیتور کوچک این وسایل مانند وای فای، یک تداخل فرکانسی ۲/۴ گیگا هرتزی ایجاد می کنند. وقتی دو یا چند وسیله، فرکانس یکسانی از خود انتشار دهند، از هوا بجای انتقال امواج، برای ارسال داده بـه یک دیگر استفاده می کنند، مانند انچه کـه دریک ارتباط بی سیم اتفاق میوفتد. بنابر این سعی کنید وسایلی کـه مانیتورهای کوچکی دارند را خیلی نزدیک بـه مودم نگذارید.

 

اسباب بازی های کنترلی

اسباب بازی های کنترلی هم با فرکانس ۲/۴ گیگا هرتز عمل می کنند، البته همه ی ی انواع آنها چنین تداخل فرکانسی ای بـه وجود نمی آورند. در واقع این مسأله بـه میزان برقی بستگی دارد کـه اسباب بازی برای عملکرد خود بـه آن نیاز دارد.

 

مایکروفر

این وسیله هم طیف فرکانسی ای شبیه بـه طیف فرکانسی مورد استفاده در سیگنال وای فای دارد. اگر مودم خودرا در نزدیکی مایکروفر گذاشته اید، آن رابه ارتفاعی بالاتر از محل قرارگیری مایکروفر انتقال دهید. اینکار تأثیر منفی مایکروفر بر روی اینترنت شـما را کم می کند.

 

اما چطور ارتباط وای فای بهتری داشته باشیم؟

روشهای مختلفی وجوددارد کـه با استفاده از انها می توانید در خانه ی خود اتصال بهتری بـه اینترنت داشته باشید:با توجه بـه موارد ذکر شده، محل مناسبی برای قرارگیری مودم انتخاب کنید. مودم خود رابه روز نگه دارید و آنتن تقویتی برای آن بگیرید. وای فای خودرا رمزگذاری کنید و رمز مناسب و پیچیده ای برای آن انتخاب کنید کـه بـه اسانی قابل حدس نباشد یا یک دستگاه تقویت وای فای خریداری کنید.پهنای باندهایی کـه در فرکانس 5 گیگا هرتز عمل می کنند طبق معمولً اتصال سریع تری نسبت بـه بقیه دارند، چون در مقایسه با باند 2/4 گیگاهرتز، کانال چندان شلوغی نیست. مودم خودرا از نو تنظیم «ریسِت» کنید. اینکار باعث پاک شدن حافظه ی آن می شود و شـما را قادر می سازد بـه روزرسانی های ارائه شده را روی مودم خود نصب کنید.

 

کاهش پینگ و رفع تحریم اورافیک

اورافیک با دارا بودن سرورهای قدرتمند و با مدیریت هوشمند و حرفه ای، سرویس های کاهش پینگ و رفع تحریم را با بالاترین کیفیت و استاندارد ارائه می دهد. اورفیک توانسته است با کنترل ۲۴ ساعته و استفاده از برنامه نویسان مجرب، سیستم مدیریت پیشرفته ای برای ارائه سرویس های کاهش پینگ و رفع تحریم ، پخش بار بر روی سرور ها، مقاوم سازی در برابر حملات اینترنتی و همچنین امنیت بالا را ارائه دهد.